Web Sitesi Açarak Para Kazanma | Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Sitesi ile para kazanma, blog ile nasıl para kazanılır, niche site nasıl açılır?
1

Web sitesi açarak para kazanma neredeyse oturduğu yerden para kazanmak isteyenlerin aklında olan internetten para kazanma konularının başında gelmektedir. Bu yazımızla Web Sitesi Açarken Nelere Dikkat Edilmeli? Konusunu detaylı olarak açıklayarak aklınızdaki önemli sorulara cevap bulacaksınız.

Nereden Başlamalıyım?

Web sitesi açarak para kazanma
Web sitesi açarak para kazanma ayrıntıları

Belki de ilk ve en önemli sorumuz “Nereden Başlamalıyım?” olmalıdır. Web sitesi açmak istiyoruz ama nasıl bir web sitesi açmalıyım? Hangi kategoride, kimleri hedefleyerek açmalıyım?

Web sitesi açmadan önce yapılması gereken detaylı bir inceleme ve gözlemdir. Sağdan soldan bulduğunuz veya “filanca site açmış günde şu kadar kazanıyor” duyumu üzerine site açacaksanız baştan söyleyeyim, daha siteyi açmadan zarara girdiniz bile. Çünkü, “para kazanılan alan ulu orta paylaşılıyorsa, ya kazanç değerli değil ya da kazanç için yüksek rekabete girebileceğiniz bütçeniz olması gerekli.”

Üst Kategoriyi Belirle

Site açarken öncelikli olarak site açacağımız üst kategoriyi belirlemeliyiz. Çünkü, biz araştırma yaparken bir kelimeye odaklanırsak muhtemel daha değerli kelimeleri göremeyebiliriz. Bu nedenle araştırmaya başlarken üst kategoriden başlamalıyız. Sonrasında üst kategorinin alt kelimelerini incelemeliyiz.

Kelime Rekabetleri Neden Önemli?

Üst kategorimizi belirledikten sonra, alt kelimelere bakarken mutlaka kelimelerin rekabet değerlerini kontrol etmeliyiz. Burada rekabet değeri sadece SEO araçları içerisinde yazan KD- keyword difficulty- değeri değildir. İlgili kelimenin KD değeri düşük olabilir ancak o kelimede rekabet eden çok büyük siteler yer alabilir. Bu nedenle önce KD değeri normal olan ve arama sonuçlarında ilk on içerisinde güçlü rakiplerin olmadığı kelimeler değerlendirilmelidir.

Eğer sadece KD değeri ile yol alırım derseniz ve KD değeri 0-5 arasında olup ta ilk 10 içerisinde güçlü rakipleriniz var ise onları geçebilmek için sadece iyi bir makale yeterli olmayacaktır. SEO masraflarınız artacak haliyle totalde kazancınız düşecektir. Üstelik ilk sayfaya gelmek için daha fazla zaman harcamak durumunda kalacaksınız.

Sektör Belirlerken Dikkat Edeceğimiz Kriterler

İnternet sitesi açarak para kazanma konusunda kendinizi hazır hissediyorsanız, makale üretip içerik girebilecekseniz veya makalelere ücret ödeyerek satın alabilecek bütçeniz varsa, sıradaki önemli adım site açacağınız sektördür.

İnternetten para kazanma konusunda çok fazla çeşit var. Çok fazla alternatif arasından “kendinize en uygun olanı” seçmelisiniz. Eğer en uygun olanı “çok para kazanmak” ise alt yapısını kontrol edebileceğiniz, geliştirebileceğiniz bir e-ticaret sistemini tercih etmelisiniz. Elbette ki bu sistemin ilk kurulum, reklam, çalışan gibi milyonları bulan bütçeniz olabileceği gibi, henüz yapılmayan ama ileride değerlenebilecek bir alan bulup minimum bütçe ile başlayabilirsiniz. Her iki sistem için örnek olarak “amazon” ve “fosil dışı elektrik üretimi” verebilirim. Birisi geçmişte yapılmış ve başarılı olan diğeri ise gelecekte mutlaka olacak ve kuran kişiyi multi milyarder yapacak olan iştir. Her ikisinin de başlangıç maliyeti düşüktür ancak şu anda amazon gibi bir şirket kurmaya maalesef ülkemizde kimsenin parası yetmez.

Yukarıdaki uçuk örnek dışında bizlerin amacı muhtemelen kendimizi ve ailemizi geçindirecek kadar kazanabilmektir. O yüzden daha basit konulara odaklanmak zaman kaybını önleyecektir.

Sektör Belirlerken Dikkat Edilecek Maddeler

Site açarken sektöre karar vermek oldukça önemli. Seçimlerimiz yapacağımız masraflara doğrudan etki edecek. Yanlış sektör belirlersek hem zamanımız boşa gidecek hem de maddi olarak kayıp yaşayacağız.

 • Rekabet edebileceğimiz bir alan olmalı
 • Arayanı veya satın alan müşterisi olmalı
 • Reklam vereceksek rekabeti düşük olmalı
 • İçerik üreteceksek, çok detay içermemeli, uzun olmamalı

Hangi Kategoride Çalışmalıyım?

Yazımıza sondan başa doğru ilerlemek istedim. Sıradanlığın ötesinde, web site açma başlangıcının aslında en son aşaması olduğunu anlamanız için böyle yapmak istedim.

Site açmadan önce kategorimizi belirlememiz gerekiyor, önceliğimiz elbette para kazanmak. Bazı kategorilerde ilk sayfa değil de reklam bütçesi önemli iken bazı kategorilerde ise iyi bir SEO çalışmasına ihtiyacımız olacak. Kategorimizi belirlerken ana sürecin başında dikkat edeceğimiz ilk maddeler aşağıdaki gibi olmalıdır. Her bir madde kendi içerisinde değerlendirilmelidir. 

 • Reklam vererek ziyaretçi çekmek
 • Sosyal medya ile ziyaretçi çekmek
 • Arama motorları ile ziyaret çekmek

Reklam vererek ziyaretçi çeken siteler genelde ürün veya hizmet satışı olan sektörlerdir. İnstagram takipçi satışı dijital e-ticaret siteleri, fiziksel ürün e-ticaret siteleri, makale siteleri, seo backlink sitelerini örnek olarak verebiliriz.

Sosyal medya ile ziyaretçi çeken siteler ise genelde, haber siteleri, elbise-ayakkabı-kozmetik gibi e-ticaret siteleri, komedi eğlence görsel siteler örnek olarak verilebilir.

Google gibi arama motorları ile ziyaretçi çeken siteler, genel bloglar, niche bloglar, magazin blogları gibi blog ağırlıklı sitelerdir.

Kategori Seçerken Hedef Kitlenin Önemi

İnternet sitesi açarken yapılan en büyük hatalardan biri de hedef kitleyi doğru belirlememektir. Hedef kitlenize uygun site açmaz veya açtığınız siteyi hedef kitlenize göre uyarlamaz iseniz, ilerlemeniz çok zor olacaktır.

Adım adım, sektörel olarak açıklamaya çalışalım.

Hizmet Siteleri

Hizmet sitesi açmak istiyorsunuz diyelim, burada önceden belirli bir hedef kitleniz olmaz ise müşteri çekmeniz çok zor olacaktır. Backlink hizmet sitesi açtınız diyelim, bu durumda hedef kitleniz webmasterler olacak. Webmaster yani web sitesi olup arama sıralamasında yükselmek isteyenler potansiyel müşteriniz. Tüm çalışmanızı, reklamlarınızı müşteri potansiyeli yüksek yerlere ve alanlara yatırmalısınız. Google’den gelecek müşteriler için SEO maliyeti size fazla gelebilir. Çünkü hem rekabeti yüksek bir kategori hem de ilk sayfadaki sitelerin oturmuş düzenli müşterileri vardır. Onun yerine freelance sitelerine reklam vermek veya konu açmak daha düşük maliyet demektir. Basit matematik ile Backlink sitenizi ilk sayfada tutmanızın aylık gideri 2k ise, o paraya freelance sitelerinde iyi bir reklam ile daha yüksek kazançlar elde edilebilir. Çünkü, para harcamaya hazır potansiyel müşterileriniz zaten orada hazır bekliyorlar. Onlara ulaşmak daha kolay olacaktır.

Fiziksel E-ticaret Siteleri

Fiziksel ürün satışı yapıyorsanız ve hedef kitlenizi iyi belirlememiş iseniz muhtemelen kar elde edemeyecek, yaptığınız harcamalar nedeniyle zarar bile edeceksiniz. E-ticaret sitelerinde çok fazla rekabet olduğundan Google ilk sayfada kalmak ya da ilk sayfaya çıkmak için SEO bütçeniz yüksek olmalı. Hatta çok yüksek olmalı.

Bilinen ürünlerin satışını yapıyorsanız zaten bilinen e-ticaret siteleri ile rekabet etmek çok zorken muhtemelen o sitelerde mağaza açmak SEO çalışmalarından daha ucuza gelecektir. Örneğin Ayakkabı satışı yapıyorsanız ilk sayfaya gelmek ve orada kalmak için hiçbir satış olmasa dahi aylık üç bin lirayı gözden çıkarmalısınız. O fiyata ise büyük e-ticaret sitelerinde mağaza açıp, reklamı orada yapmak daha karlı olabilir.

Adsense Odaklı Siteler

Adsense odaklı site açmak diğer sistemlere göre maliyeti daha düşük olsa da yanlış hedef kitle seçimi nedeniyle para kazanamayabilir veya çok az kazanabilirsiniz. Makalemizin ana konusu Adsense odaklı site açmak ancak diğer konulara da kısaca değindik.

Adsense Odaklı Sitelerde Hedef Kitle Seçimi

Adsense ile para kazanma başlı başına özel bir alan. Site kalitesinden, içerik kalitesine, içerik uzunluğundan SEO çalışmalarına kadar birçok alanda çalışma yapmanız gerekiyor. Adsense odaklı çalışmada önünüzde 5 seçenek var.

 • Trafiği yüksek, tıklama başına ödenen ücret düşük-Tbm-, rekabeti yüksek
 • Trafiği yüksek, Tbm düşük, rekabeti düşük
 • Trafiği düşük, Tbm yüksek, rekabeti yüksek
 • Trafiği düşük, Tbm düşük, rekabeti düşük
 • Trafiği düşük, Tbm yüksek, rekabeti düşük

Yukarıdaki seçeneklerden size en uygun olanı seçerek başlayın. Yüksek trafikli sitelerde rekabette yüksektir. Çünkü sizin gibi herkes trafik çekmek isteyecek. Haliyle yüksek trafikli kategorilerde SEO masraflı olur. Düşük trafikli siteler ise diğerlerine göre daha fazla analiz gerektirir.

Düşük Trafikli Sitelerle Çalışmak

Düşük trafikli siteler, analizi iyi yapılması gereken sitelerdir. Trafik çekeceğiniz kelimelerin aranmaları düşük olduğundan ilk sayfanın hatta ilk 3 içerisinde yer almalısınız. Yüksek trafikli siteler gibi düşük trafikli sitelerde de rekabet bulunmakta ancak kısmen daha azdır. Buna rağmen doğru analiz yapmaz iseniz trafik değerleriniz beklediğinizin altında olacak, haliyle para kazanamayacaksınız.

Niche Nedir?

Düşük Trafikli sitelere geçtiğimize göre Niche sektörünede giriş yapabiliriz. Niche Türkçe olarak özel ilgi alanları anlamındadır. Yani bir sektörün özel alt sektörlerine inmesidir.

Basit olarak örnek verecek olursak;

Balık avı genel bir kategoridir.

Tatlı su balık avı veya tuzlu su balık avı bir alt kategorisidir.

Hamsi, çupra, levrek, somon, ise niche kategorilerdir. Balık avı kategorisinden özel kategoriye indik. Şimdi bu kelimelerden Niche Sektör hakkında detay verelim.

Niche sektörde rakibiniz az olmasının yanında düşük kazanç elde edersiniz. Çünkü adsense ile kazanacağınız için reklam verenler ve sitenize gelecek trafik az olacaktır. Daha iyi anlamak için rakamlarla örnek verelim.

Site TürüTrafikTbmSayfa Gösterim%toTıklama SayısıToplam kazanç
Genel1 milyon0.25 kr1 milyon330 bin7500 TL
Niche50 bin1 TL50 bin63 bin3000 TL
Web sitesi açarak para kazanma Niche -Genel Site karşılaştırması

Ancak Niche sektörler genel sektörlere göre site oluşturma ve site yönetim maliyeti bakımından oldukça ucuzdur. Yukarıdaki örnekte aylık 7500 TL kazanan sitenin SEO maliyeti ile niche sitenin SEO maliyeti aynı olmayacaktır. Bir diğer önemli husus ta görüleceği üzere Sayfa to değerini yükseltmektir.

Niche Site Avantaj Dezavantajları

Niche sitenin az çok ne olduğunu anladık. Peki avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İyi bir niche sitede makale sayısı 15-50 arası diyebiliriz. Bu rakam diğer genel sitelerde daha fazladır.

Niche sitenin bilinçli tıklanma oranları genel sitelere göre daha yüksektir. Bu da düşük hit üzerinden daha yüksek gelir elde etme imkanı sunuyor.

Niche sitelere içerik üretmenin maliyeti genel sitelere göre daha azdır. Bin makale ile on niche site yapılabilirken aynı sayı ile tek genel site ile ancak düzgün kazanç oluşur.

Niche sitelerin SEO çalışmaları Genel sitelere göre daha kolay ve masrafları daha azdır.

Statik Niche Siteler

Niche sektörü arasında yer alan statik siteler belki de uzun vadeli en iyi site türleridir. Bu sitelere script kurulduktan sonra genelde fazladan işlem yapmaya gerek olmaz. Yılda birkaç makale girişi ile siteler güncel tutulur ve SEO çalışmalarına katkı sağlanır. Makale girişi olmadan da, etkili SEO ile ilerlenebilir. Statik Niche Sitelere örnekleri aşağıdaki gibidir.

Sayısal loto, milli piyango sonuç siteleri

Kredi, kdv, vergi hesaplama siteleri

Who is sorgulama, SEO araçları siteleri

Soru bankaları

Video indirme siteleri

Sosyal medya ücretsiz araç siteleri

Apk, ebook okuma indirme siteleri (Bot ile veri çekiliyor)

Bu yazımda sizlere web sitesi açarken nelere dikkat edilmesi konusunu irdeledim. Daha fazla bilgi edinmek için diğer kategorilerime veya yazılarıma göz atabilirsiniz.

1

seoreferans

Dijital Pazarlamada bir adım öne çıkın. Ürününüzü, hizmetinizi kolayca uygun fiyata tanıtın.

Ne Düşünüyorsun Söyle

   Leave a reply

   SEO Referans
   Logo
   Enable registration in settings - general